Sügis Eestis: parimad paigad, mida külastada just sügisel

Sügis on suurepärane aeg looduse nautimiseks. Nimelt muudab sügisene värvidemäng looduse eriti kauniks ja eriliseks. Kui tavaliselt eelistatakse rohkem ringi liikuda ja looduses matkata suvel, siis tegelikult leidub hulganisti kohti, mis on kõige kaunimad just sügisvärvides. Valisime välja 5 parimat paika üle Eesti, mida sel sügisel kindlasti külastada tasub. Vali välja meelepärane auto oma piirkonnas, pane end soojalt riidesse ja asu teele! 

1. Kreenholmi tekstiilivabrik ja Narva

Kreenholmi tekstiilivabriku kompleksi kohta öeldakse ikka, et kõige parem aeg selle külastamiseks on sügis – esiteks on rahvast hooajavälisel ajal kordades vähem ning teiseks on võimsad telliskivihooned, mis kümnete meetrite kaupa kõrguvad, värviliste lehtede ja kauni sügispäikese paistel eriti võluvad. 

Lisaks Kreenholmile on Narvas mitmeid teisi paiku, mida külastada tasub. Jaluta kindlasti ümber linnuse, piilu üle silla Jaanilinna poole ning põika läbi mõnest ehedast Narva kohvikust või pubist. Kes mere äärde igatseb, siis Narvast 14 km kaugusel asub imekaunis Narva-Jõesuu rand.

 

2. Viivikonna kummituslinn ja Puhatu soo

Viivikonna on teine fantastiline koht Ida-Virumaal. Tegemist on ilmselt Eesti kõige kuulsama kummituslinnaga. Kunagisest kaevanduslinnast on inimesed lahkunud, kuid majad linnatänavatel on endiselt alles. Viivikonna külastamine annab hea ülevaate sellest, mis juhtub siis, kui inimesed jätavad mõne tihedalt asustatud paiga maha. Võimas on näha, kuidas hääbuv urbaniseeritud pind ning loodus ilma inimeste sekkumiseta koos eksisteerivad. 

Kel jaksu rohkem ringi uidata, siis Viivikonna lähedal paikneb ka võrratu Puhatu soo. Tegu on Eesti ühe viimase säilinud siirdesoo alaga, mille eripäraks on see, et ala koosneb tegelikult mitmekümnest väikesemast soost. Puhatu sooaladelt leiate kauni Poruni ürgmetsa ning näete haruldasi looduskaitse all olevaid taimi, mida mujal praktiliselt ei leidu.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

 

Henkilön Timm Raie (@timmraie) jakama julkaisu

 

3. Ungru loss ja Haapsalu

Et argielust põgeneda ja midagi uut kogeda, pole midagi toredamat, kui minna avastama mõnda muinasjutulist lossi või mõisa. Veel sadakond aastat tagasi oli Eestis üle 1200 mõisaLäänemaal Haapsalu-Rohuküla tee äärde jääv Ungru mõis, mida rahvasuus tuntakse lossi nime all, asutati 1523. aastal. Lossi iseloomustab keerukas põhiplaan ja arvukad baroksed voluutviilud.

Ungru loss on maanteelt kergesti ligipääsetav ning pakub suurepärast võimalust teha fantastilisi, justkui muinasjutust pärit fotosid. Kui kõht tühjaks läheb, siis Haapsalu asub vaid 6 km kaugusel. Isuäratavad pitsad Kärmes Küülikus ning maitsvad koogid Müüriääre kohvikus ootavad sind!

 

4. Ahja jõgi ja Taevaskoja

Lõuna-Eestis tuleks võimalusel kindlasti minna matkama Ahja jõe ürgoru maastikukaitsealale. 3 km pikkune Taevaskodade matkarada kulgeb läbi maaliliste paljandite, ürgsete vaadete, allikakoobaste, kultuskivide ja maaliliste sildade. Kui otsid matkamisele vaheldust, siis võta hoopis ette kanuumatk.

Ahja jõe ürgoru maastikukaitsealal asuv Ahja jõgi on kanuutamiseks Eestis üks tuntumaid ja kaunemaid. Sealsed liivakivipaljandid, kärestikud, ülevoolud ning koopad muudavad kanuumatka tõeliselt elamusterohkeks. Erinevate marsruutide seast leiab igaüks oma soovidele ja võimetele vastava. Valida on võimalik 2 tunnistest matkadest 3 päevaste matkadeni välja.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

 

Henkilön Timo Müürsepp 🇪🇪 (@timomuursepp) jakama julkaisu

 

5. Valtu mõisa Puraviku tuuleveski ja Rapla

Sügis ehk aeg, mil keskmise linnaelaniku igapäevane marsuut kulgeb kontori ja poe vahel, on tõeliselt vaheldusrikas sisse astuda Puraviku tuuleveski sepikotta Raplamaal, Valtu külas. Hollandi tüüpi kuuekorruseline paekivist tuulik on ehitatud 1815. aastal. Tuuliku ruumides näed, kuidas musklis sepad annavad haamritele valu. Lisaks saad oma käega proovida, kas jaksad sepahaamrit tõsta ning huvilistel on võimalik värskelt valminud sepiseid ka kaasa osta. Tuuliku kõrgusest avaneb imeline vaade ümbritsevale loodusele.

Pärast tuuliku külastamist kinnita keha lähedal asuvas Arturi Trahteris ning kui soovid Raplamaal pikemalt peatuda, siis lähedal asuvad Kalevi turismitalu ja Luhtre talu pakuvad mõnusat öömaja. Kohalike suveniiridega varustab Rapla kesklinnas asuv legendaarne käsitööpood Süstik.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

 

Henkilön Kaarel B. Väljamäe (@kriipsukarla) jakama julkaisu

 

Vaata autosid Sinu lähedal Hakka oma autoga raha teenima

 

Autolevi on lihtne ja usaldusväärne rendikeskkond autoomanikele ja rentijatele.

Alusta juba täna:

Otsingu teostamiseks on vajalik märkida asukoht!

Saan aru ×