12 kohta, kus Põhja-Eestis muretult loodusesse minna

Looduses jalutamine ja värske õhk teevad tervisele head. Kuhu aga minna, ilma et satuks kokku hulga teiste inimestega? Siin on nimekiri mõnusatest looduspaikadest üle terve Põhja-Eesti, kus saab muretult imekaunist loodust nautida.

Kui endal autot pole, leiad selle Autolevist.

1. Kõnnu suursoo, Harjumaa

Kõnnu suursoo on ilus koht jalutamiseks nii iseseisvalt kui jätkumatkana Paukjärve loodusrajalt, kust pääseb mööda laudteed edasi Kõnnu suursoole. Kõnnu suursoo pakub võimalust veidi üle 5 km pikkuseks rabamatkaks ning laudtee ääres asub ka vaatetorn, kust avaneb vaade üle terve raba. Kui kombineerida Paukjärve ja Kõnnu suursoo matkarajad, on teekond veidi üle 10 km.

Soised alad vahelduvad suursool liivasemate metsatukkadega. Kevaditi tasub arvestada matkajalanõude valikul, et piirkond võib olla kohati üleujutatud ja veekindlad jalanõud on suureks abiks. Kel huvi matkarajal tagasi auto poole kõndides põigata ka üle Soodla jõe, siis sinna viib vahva palkidest ehitatud sild. Soodla jõe ääres algavad A.H. Tammsaarele tema raamatuteks inspiratsiooni andnud maastikud ning seal asub ka kirjaniku onu metsavahikoht, mis ontänapäeval tähistatud laagriplatsi ja katusealusega. Soodla jõeäärse külastamisega koos on teekond umbes 14 km ning aega läheb sel juhul 3-4 tundi.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

 

Henkilön P R I I D U S A A R T (@priidusaart) jakama julkaisu

2. Nõva rand, Läänemaa

Nõva rand asub Tallinnast umbes pooleteise tunnise sõidu kaugusel ja tänu sellele jätavad paljud pealinnast tulijad sinna ka minemata ja teevad jalutuskäigu mõnes lähemas kohas. Tegemist on aga ühe tõeliselt imelise kohaga – valge liivaga rannariba, vahused lained ja kosutavad metsarajad. Kui soovid linnakärast veidi pikemalt eemal olla, siis ranna lähistelt on võimalik endale rentida ka hubane puhkemaja. Oleme ka ise selle koha viimastel nädalatel läbi proovinud ja terve päeva jooksul õnnestus kohata ainult lähedal asuva talu sõbralikku koera!

3. Pakri matkarada ja tuletorn, Harjumaa 

Pakri poolsaare matkarajal liikumine annab vaheldusrikka vaate Eesti maastikule. Poolsaare tipus on võimas pank, mille kõrgus on 25 meetrit ja imeilus tuletorn!

Jäta auto Pakri ehk Pakerordi panga juurde parklasse ja matka mööda mereranda kulgevat matkarada. Rajal saab kuiva jalaga jalutada terves ulatuses ning nii vägeva merevaatega jalutuskäiku annab mujalt Eestist otsida! Terve matkarada on umbes 5 kilomeetrit pikk, aga võid tagasi pöörata igal hetkel. Kui mööda rada tagasi parkla juurde jalutad, roni raja lõpus ka treppidest alla – all mererannas näed läbilõikeid erinevatest põnevatest kivikihtidest, ojakesi ja saad pere või sõpradega lutsuviskamise võistlust teha. Häid lapikuid kive leidub seal lademetes.

Matkarajal käidud, sõida seejärel autoga imetlema Pakri tuletorne – neid on seal lausa kaks tükki. 18. sajandil Peeter I käsul ehitatud paekivist tuletorn asub otse paeklindi äärel ja sellest üle tee kõrgub 1889. aastal rajatud uus tuletorn. mis asub Pakri poolsaare loodetipul kõrgel paeklindi äärel. Lisaks põnevale loodusele on Pakri poolsaarel uudistamist väärt ka tuulepark ja mahajäetud militaarehitised.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

 

Henkilön Vambola Kurm 🇪🇪 (@vakufoto) jakama julkaisu

4. Kakerdaja raba, Järvamaa

Kakerdaja raba – päikesetõusu ajal! Kakerdaja raba on üks neid kohti, kus on palju külastajaid ja nädalavahetuse keskpäevatunnil me sinna minna ei soovita. Küll aga saad pikaks ajaks meeldejääva kogemuse, kui kasutada ära järjest varem valgemaks minevaid hommikuid ja minna rabasse päikesetõusu vaatama ning imekaunist linnulaulu kuulama. Ainult Sina ja loodus! Kes on kunagi päikesetõusu ajal Kakerdaja rabas käinud, võib sellest ilmselt praegugi lugusid rääkida. Võileivad ja termosega kohv kaasa – hiljem on, mida meenutada!

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

 

Henkilön Artem (@morskoi_kot) jakama julkaisu

5. Saula Siniallikad, Harjumaa

Kõigest mõnekümne kilomeetri kaugusel Tallinnast asuvad Saula Siniallikad. Tegu on loodusliku pühapaigaga, mis koosneb kolmest suuremast allikast. Neist üks on oma värvuselt rohekassinise, teine pruunikasmust ning kolmas hallikassinine. Allikateni viib lühike ning kaunis metsarada, mille ääres leidub mitmeid pinke, kus hetkeks aeg maha võtta, termosest kuuma teed rüübata ning imelist loodust nautida. Lumega on vaatepilt eriti maaliline. Kui allikate juures ning hiies on käidud, tasub läbi astuda ning keha kinnitada jalutuskäigu kaugusel asuvas hubases Siniallika trahteris.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

 

Henkilön Energy & Mindfulness (@agnese.voitina) jakama julkaisu

6. Nõmmeveski-Liiapeksi matkarada, Lääne-Virumaa

Lahemaa rahvuspark on populaarne sihtpunkt matkajatele, kuid Lahemaal on erinevaid radu lausa mitukümmend. Paljukäidud Oandu-Võsu matkaraja asemel vali sihtpunktiks hoopis kõrvalisem Nõmmeveski-Liiapeksi matkarada!

Nõmmeveski-Liiapeksi matkarada algab kohe orgu laskumisega, kust avaneb imekaunis vaade Nõmmeveski joale. Jäta auto matkaraja alguses asuvasse parklasse ning roni trepist alla orgu. Nüüd on Sul kaks valikut: kärestike imetlemise rada või metsarada.

Kärestike vaatamiseks pööra enne silda vasakule ja kõnni mööda jõge edasi. Kiirevooluline ja kärestikuline jõgi pakub tõelist elamust. Nõmmeveski ürgorus matkates näed erinevatest ajastustest pärit kihistusi ja kivimeid lubjakivist fosforiidini. Sajandi jagu ajas tagasi minnes toitis jõgi hüdroelektrijaama, mille varemeid saad uudistada tänapäevalgi. 1920. aastatel ehitatud hüdroelektrijaam varustas elektriga Joaveski puupapivabrikut. Tänapäeval varemetes jaamast on järel nii turbiin kui võimas betoonist juurdevoolukanal. Terve rada on 16 km pikk, kuid näed suure osa vaatamisväärsustest ära ka vaid kolmandiku sellest läbides.

Teine rada läheb metsast ning saad jõe ürgorgu silmitseda kõrgelt ülevalt. Metsarajale pääsemiseks suundu parklast mööda treppe alla, seejärel ületa sild ning kõnni metsani. Punase-valge triibulise märgistusega metsarada viib esialgu RMK lõkkekohani ning sealt viivad sama värvi märgid puudel Sind edasi võimsa vaatega metsarajale. Rada on võimalik läbida terves ulatuses kuiva jalaga, kuid peab arvestama, et see on kõrvaline tee ja seda on mahalangenud okste tõttu kohati tavapärasest väljakutsuvam läbida. Imelised vaated jõele on aga vaeva väärt ja teisi matkajaid Sa sellel rajal ilmselt ei kohta! Küll aga tasub nädalavahetustel piknikku pidada mitte populaarses RMK lõkkekohas, vaid metsarajal tekib selleks isegi paremaid võimalusi!

Nõmmeveski ürgorus on võimalik silmata erinevaid haruldasi taimi, teiste seas ka rahvakeeli dollarililleks kutsutud mets-kuukressi, mis on oma täies õieilus juunikuus. Muide, Lahemaa rahvuspark on Eesti kõige vanem rahvuspark ja see täidab senini olulist rolli Põhja-Eesti looduse ja ökosüsteemide uurimis- ning säilitamiskohana.

7. Ojakivi, Lääne-Virumaa

Lahemaa üks tuntumaid ja seetõttu ka rahvarohkemaid paiku on ka Eesti üks suurimaid rändrahne Majakivi ja selle ümbrus. Küll aga ei tunne paljud Majakivi väiksemat venda Ojakivi, tuntud ka kui Võsu rändrahn. Muinasjutulise metsa keskel ja oja kaldal asuva Ojakivi ümbermõõt on lausa 30 m, kõrgus 6 m ja see on suuruselt kolmas rändrahn Lahemaal ning 14. kohal Eestis. Uhke loodusime vaatamiseks alusta teekond Ojakivi parla juurest ja jaluta mööda paksu metsa läbivat Ojakivi rada, mille pikkuseks hiidrahnuni on 2,5 km.

Kui soovid enamat, siis 5 km kaugusel asub ka Võsu-Nõmmeveski rada, mis lookleb mööda metsateid ja pakub kauneid jõevaateid. Lahemaal on avastamist palju!

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

 

Henkilön Eco Friendly Travel Addict (@railistn) jakama julkaisu

8. Paukjärve loodusrada, Harjumaa

Viiekilomeetrine Paukjärve loodusrada teeb rõõmu oma lookleva tee, orgude ja maalilise metsaga. Ringikujuline rada on tähistatud kollaste värvimärkidega puudel. Paukjärvet ümbritsev loodus üllatab oma vaheldusrikkusega: tihe kuusemets muutub peagi männimetsaks. Matkajad saavad kulgeda mööda Paukjärve äärseid oose ehk järsemaid vallikujulisi pinnavorme ning nendevahelisi orgusid. Rattasõpradel on võimalik läbida rada ka jalgrattaga. Loodusrajal on piknikuplats ning järve ääres on võimalik ronida liustike liikumisest tekkinud voore harjal asuvale vaatetorni tippu vaadet nautima!

Paukjärve asub umbes tunnise autosõidu kaugusel Tallinnast. Kohale jõudes pargi auto Kaksiksilla parklasse või alusta teekonda Koersilla parklast.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

 

Henkilön Adam Does Travel (@adamdoestravel) jakama julkaisu

9. Mukri raba, Raplamaa

Mukri raba on üks armsamaid rabasid Eestis ja see on jäänud täiesti ebaausalt tähelepanuta! Ajal, mil inimesed just otsivad kodust nelja seina vahelt pääsemiseks võimalusi ja loodusesse minek on selleks üks parimaid viise, on aga Eesti üheks kõige vanemaks sooks peetava Mukri raba tähetund. Veidi tunni aja sõidu kaugusel Tallinnast on Mukri raba tekkinud arvatavasti enam kui kümme tuhat aastat tagasi järve soostumise tulemusel.

Rabasse viiva laudtee pikkus on umbes 2,5 km ja see sobib ka koos lastega läbimiseks. Rajal asub 14 m kõrgune vaatetorn, kust ümbritsevat vaadelda ja proovida linde silmata. Mukri on koduks nii mustadele toonekurgedele, rabahanedele kui metsistele. Rohkete pisikeste saarekestega õnnistatud Mukri järvel õitsevad suviti vesiroosid ja rabajärv on ka suurepärane ujumiskoht. Liigirikkal rabamaastikul kasvavad sõbralikult üksteise kõrval mustikad, murakad, jõhvikad ja pohlad.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

 

Henkilön Visit Raplamaa (@visitraplamaa) jakama julkaisu

10. Koitjärve raba, Harjumaa

Tallinnast umbes 50 km kaugusel, arvatakse just Koitjärve küla ja raba olevat üheks peamiseks inspiratsiooniallikaks A.H. Tammsaarele, kui ta Koitjärvel Oru talus “Tõde ja õiguse” romaanisarja kirjutas. Koitjärve rabas saab talviti teha räätsaretke, kui see on ääretult ilus koht ka teistel aastaaegadel. Inspireeris see Tammsaaret omal ajal ja kosutab ka tänapäeva inimest.

Lisaks sellele, et Koitjärve raba on raamatusse kirjutatud, teeb selle paiga eriliseks ka teadmine, et see oli pea 40 aasta jooksul sõjaväe poolt suletud piirkond ja taasavati alles 1991. aastal. See on ilmselt ka põhjus, miks inimesed ei ole seal harjunud käima, kuid loodus on selle eest saanud seal minna oma ürgset rada pidi. Võimsad laukad ja soojärved vahelduvad rabasaarte ja ojadega. Siin ei ole laudteid ja seetõttu valmistab see koht enim rõõmu ilmselt matkasellidele, kel olemas ka veekindlad matkajalanõud. Koitjärve ürgse looduse keskel olemine on linnakärast eemale saamiseks üks meeliülendavamaid kogemusi!

Raba keskelt leiad Kivijärve, mille juurde viib veidi üle 2 km pikkune rada Piibe maanteelt tulles Liigmäe talu tagant Kulli lõkkekohast, kust võid ka oma matka teekonda alustada. Paigale nime andnud Koitjärv jääb raba idaservale. Tegemist on metsiku paigaga ja võid siirdesoos kohata põtrade jälgi, metssigade püherdamisi ja oma toimetusi teevad siin rebased ja ilvesed.

Kui mõtled pikemale päevareisile, siis külasta kindlasti ka lähedal asuva Soodla veehoidla ümbrust. Soodla veehoidla aga soovitame jätta sel juhul päeva teise poolde, kui suurem loodusesõprade hulk on sealt juba lahkunud.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

 

Henkilön Ann’s Minipics 🇪🇪 (@anns.minipics) jakama julkaisu

11. Püüsaare raba, Harjumaa

Kui sa oled siin nimekirjas eelnevad kohad juba läbi käinud ja tahaksid ette võtta pikema matkatee, siis Püüsaare raba on täpselt sinu jaoks. Pole sel kohal ühtegi Google’i arvustust ja Instagrami check-ini – seega see on ideaalne koht, kui soovid aega iseendale ja looduses akusid laadida. Mis veel parem, Püüsaare rabasse minekuks ei pea isegi Harjumaa piiri ületama!

Püüsaare raba avastamiseks võid teekonda alustada Kõrvemaa keskusest ja tegevust jätkub seal heaks mitmeks tunniks, nii 15 km jagu. Alati võib ka valida lühema teekonna ja varem tagasi minna. Maastikul vaheldub raba metsateedega ning võimalus on näha erinevate metsloomade jälgi, ehk ka metsiseid, tetresid ja kui aastaaeg on vastav, korjata jõhvikaid.

Pargi auto Paukjärve teeotsa juurde ja tore matkapäev võib alata! Kindlasti varu ka joogivett ning söögipoolist, et ilusa ilma korral vabas õhus piknikku pidada. Püüsaare raba teevad ainulaadseks kõrged ja järsud pinnavormid ehk oosid, uhked rabalaukad, saared ja muidugi imeilus Venejärv.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

 

Henkilön Marta Juhkami (@mjuhkami) jakama julkaisu

12. Rummu karjäär, Harjumaa

Tahaksid Tallinnast põgeneda, kuid mitte sõita väga kaugele? Rummu karjäär näitab igal aastaajal erinevat palet! Talvel saab seal uisutada, kevadel ja sügisel on seal tore matkata ning suvel nautida veemõnusid. Helesinine vesi, võimsad tuhamäed ja ainulaadsed varemed teevad sellest põneva koha. Tänapäeval mahajäetud, toimis seal liivakivi kaevandamine kuni üheksakümnendate lõpuni ja vangla lõpetas töö 2001. aastal, mil sel täitus pool sajandit tegutsemisaega. Rummu karjäär pakub avastamiseks ka piisavalt avarat ala, nii et kui ka kohtad seal mõnda teist uitajaid, siis saate üksteist segamata karjääri uudistada. Ning olgem ausad, Rummu on üks fotogeenilisemaid kohti, mida kevadpäikese käes kaamerasilma püüda!

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

 

Henkilön Kitija Paula Melnbārde (@paulamelnbarde) jakama julkaisu

Eesti on täis ilusaid paiku ning loodetavasti jõuad vähemalt mõnda neist ka oma silmaga näha. Kui vajad liiklemiseks autot, siis Autolevist leiad laia valiku sõidukeid, mis vastavad erinevale maitsele ja hinnasoovile!

Vaata autosid Sinu lähedal Hakka oma autoga raha teenima

 

Autolevi on lihtne ja usaldusväärne rendikeskkond autoomanikele ja rentijatele.

Alusta juba täna:

Otsingu teostamiseks on vajalik märkida asukoht!

Saan aru ×