Kuidas õpetada oma lapsele liiklusreegleid?

Kool on alanud ning lapsed, kes koolitee on selgeks saanud, saavad juba iseseisvalt kooli minna. Lapsed ei oska veel vahemaid ja kiiruseid sama hästi arvestada kui täiskasvanud ning ei tunneta ka ohtu, mis võib kaasneda ristmikul läheneva autoga.

Kuidas õpetada lastele liiklusreegleid, nii et nad neid mõistaksid ning nõnda, et neile reeglid lihtsasti meelde jääksid? Laste turvaliseks kooliteeks oleme lapsevanematele kokku pannud lihtsa õpetuse, kuidas lastele kõige esmasemad liiklusreeglid selgeks õpetada.
Autolevi Kuidas õpetada lapsele liiklusreegleid?

1. Ole ise heaks eeskujuks – Lapsed õpivad paljusid uusi tegevusi läbi täiskasvanute imiteerimise. Oled ehk ka ise märganud, et mõned väljendid, mida kasutad, või žestid, mis sind iseloomustavad, võetakse lapse poolt ajapikku üle. Lapsi ei saa õpetada turvaliselt liiklema mitte ainult sõnade abil, vaid lapsega koos tänaval liikudes on oluline, et olete ise lapsele alati heaks eeskujuks. Lastega koos teed ületades vaadake alati vasakule ja paremale ja teed ületama asudes uuesti vasakule. Julgustage oma last rahulikult veenduma, et tee ületamine on ohutu ning õpetage neile, et liikluses rutakalt käitumine on ohtlik.

2. Astu samm tagasi – Liikluskasvatuse üks olulisemaid etappe on turvaliselt tee ületamise õppimine. Liikluseksperdid õpetavad lapsi ja ka täiskasvanuid jalakäijaid enne tee ületamist seadma end üks samm teeäärest tagasi. See on turvaline koht, kus saab rahulikult veenduda, et pole ühtegi sõidukit lähenemas.

3. Pole oluline, kellel on õigus – Kui ka valgusfooris on säramas roheline tuli, siis selgita lapsele, et sellegipoolest on kõige olulisem kontrollida, et pole lähenemas ühtegi sõidukit. Kui laps näeb, et auto on sõitmas üle tee seal, kus jalakäijal on eesõigus, siis võiks talle selgitada, et kuigi jalakäijatel oli eesõigus, ei tohi kunagi autole ette joosta. Liiklusõnnetuse korral ei ole enam tähtis, kellel oli õigus, vaid oluline on lapse tervis ja turvalisus.

4. Ületa ristmik reipal sammul – Räägi lapsele, et ristmikule tuleb läheneda alati rahulikus tempos ning kiirustamata. Kord aga juba teed ületades, siis tuleb liikuda reipal sammul ning mitte kunagi sõiduteel peatuda.

5. Sõbrune sebraga – Alati kui näed läheduses triibulist ülekäigurada sebrat, ületa teed seal. Kui sebra läheduses ei ole paistmas, tuleb teed ületada eriti ettevaatlikult.

6. Näe teisi ja ole ise nähtav – Laste tähelepanu on kerge hajutada ning lapsevanemana arvesta, et nooremas eas ning lühemat kasvu lapsed näevad maailma oma kõrguselt teistmoodi. Õpeta lapsele, et ta jälgiks tänaval kõndides, et mitte ainult ta ise ei jälgiks teisi liiklejaid, vaid et ka autojuhid teda näeksid. Pane laps näiteks esiistmele istuma ja aseta auto nina ette suur kott. Näita lapsele, et autos istudes, see kott välja ei paista. Selleks, et autojuhid sinu last näeksid, aitavad kaasa ka eredavärvilised riided ning veenduge, et teie silmatera oma helkurit kannaks. Helkuri kandmise teeb lõbusamaks vahvad looma- või muu lapse lemmiktegelasekujulised helkurid.

7. Maanteel liigu alati vasakus ääres – Kui helkur peab rippuma alati paremal pool põlve kõrgusel, siis maanteel liigu võimalusel alati vasakus ääres. Nii näed kõiki autosid, kes sulle vastu tulevad ning selja tagant lähenevad autod liiguvad sinust kaugemas reas.

Turvalist liiklemist teie kõige pisematele!

Sirvi Autolevi autosid SIIN.

Hakka oma autoga raha teenima SIIN.

Autolevi on lihtne ja usaldusväärne rendikeskkond autoomanikele ja rentijatele.

Alusta juba täna:

Otsingu teostamiseks on vajalik märkida asukoht!

Saan aru ×