Kuidas osta kasutatud autot?

Novembrikuu blogipostituses kirjutame lühidalt sellest, kuidas osta kasutatud autot. Kindlasti on kõigil omad eelistused ning vajadused, kuid need sammud peaksid sind lähemale aitama, et leida kõige töökindlam sõiduk pikaks ajaks. 

 

Eelarve

Kasutatud auto ost võib olla üsna keeruline. Alustuseks tuleks varuda aega ja kannatust. Kindlasti tuleb enda jaoks selgeks teha, et millise summa plaanid auto ostule kulutada (sh riigilõiv arvele võtmiseks, lepingutasud liisingu puhul jne). Samuti on oluline, et kui palju on võimalik edaspidi auto ülalpidamisele ja hooldamisele kulutada. See paneb esialgsed valikud paika. Kui eelarve on limiteeritud, siis võiks luksusklassi masinad välistada.

Vajadused

Edasi tuleks paika panna, et milline peaks olema auto keretüüp ja suurus. Kui kulude optimeerimine on oluline, siis kehtib kuldreegel, et auto tuleb osta võimalikult väike, aga samas nii suur kui vaja. Samuti on oluline, et kus Sa elad ja kus põhiliselt liikled. Pikkadel maanteesõitudel on väikese auto ja nõrga mootoriga keeruline. Sobiva mudeli ja mootorikombinatsiooni valikul võiks vajadusel mõne targema sõbra/tuttavaga konsulteerida või pöörduda professionaalide poole, kes igapäevaselt autode ostmisega tegelevad.

Enne kohtumist müüjaga

Järgnevalt tuleks välja otsida mõned sobivad autod ja kontakteeruda müüjatega. Müüjale helistades võiks lisaks kohtumise kokku leppimisele küsida eelnevalt mõned küsimused:

  1. Kust auto pärit on?
  2. Kaua on auto viimase omaniku käes olnud?
  3. Kas autol on dokumenteeritud hooldusajalugu?
  4. Kas autol on hetkel teadaolevaid vigu jne?
  5. Kõne lõpetuseks võiks paluda sõiduki reg. numbrit ja VIN-koodi, et oleks võimalik ajalugu ja müügipiiranguid kontrollida.

Mida saad ise kontrollida?

Sõiduki ajalugu saab kontrollida Maanteeameti ja Liikluskindlustuse Fondi kaudu. Lisaks oleks mõistlik teha päring ka ametlikku margiesindusse. Kui ajalugu kontrollides selgub, et sõiduk on märgitud 150000 km asemel sõitnud 400000 km või teinud läbi raske avarii, siis oleks mõistlik oma aega säästa ja mitte seda autot vaatama minna.

Autot vaatama minnes vaata rahulikult üle kogu auto kere, auto salong, kapotialune (jälgides, ega mootoril ning selle ümbruses poleks liiga palju õli, mis võib viidata lekkele), pagasiruum, pagasiruumi katte all olev ala ja võimalusel piilu ka põhja alla (võid näha roosteauke või tilkuvat õli). Kindlasti tuleks kontrollida kõikide elektriseadmete tööd (aknad, kesklukk, alarm, konditsioneer, stereo, istmesoojendused ja muud lisad). Lisaks auto vaatamisele on kindlasti vaja teha ka proovisõit. Proovisõidul keera muusika kinni ja keskendu kõikvõimalike helide kuulamisele. Proovisõit tuleks teha võimalikult pikk ja erinevates tingimustes (linnas, maanteel, kehval ja auklikul teel jne).

Kui kahtled valikus, rendi sarnane auto

Reeglina tuleks üle vaadata mitu erinevat autot selleks, et tekiks võrdlusmoment. Paljud autoostjad teevad selle vea, et ostavad ära esimese ettejuhtuva auto, teadmata tegelikku turuseisu ja seda, et sama eelarve piires oleks võimalik ka oluliselt paremas seisus auto saada. Selleks, et kasutatud auto ost võimalikult turvaline oleks, tuleks kindlasti üle vaadata 3-5 autot ja parim neist saata täiendavasse ostueelsesse kontrolli mõnes remonditöökojas või tellida ostueelne kontroll Automaaklerist.

Enne kui ostad, siis soovitame rentida. Leia auto meie valikust ja tee üks korralik pikk proovisõit või rendi kohe mitmeks päevaks. Kui valid sobivat, siis mõtle ka sellele, et saaksid võimalusel seda autot ka rentida. Näiteks edukamad autoomanikud on kolme aastaga kogu auto raha tagasi teeninud. Autoomanikud, kes rendivad autot välja vähemalt ühe korra kuus teenivad aastas vähemalt 1000 eurot, mis peaksid katma auto hoolduskulud ja vajadusel rohkemgi veel. Vaata ka meie 2018. aasta statistikat enimrenditud autodest, et näha, milliseid sõidukeid enim renditakse. Seal näete, et väikebusse ning suuremaid pereautosid renditakse tavaautode kõrval samuti hea meelega. Tutvu edetabeliga SIIN.

Kui auto läbib ostueelse kontrolli ilma suuremate vigadeta, siis on sobiv sõiduk leitud. Kui ostueelses kontrollis tuuakse välja mõni suur ja kulukas viga, siis tuleb jätkata otsinguid.

Otsi vajadusel abi

Tihti ei tea ka auto ostjad päris täpselt, milline auto kõige paremini nende vajaduste ja võimalustega sobib. Ühtlasi ei pruugi auto ostjal olla ka piisavalt aega, et süveneda auto ostmisesse piisavalt. Sellisel juhul oleks mõistlik lasta see töö ära teha professionaalsetel auto ostjatel automaakler.ee-st. Kui aga soovid iseseisvalt autot valimida ja osta, siis Automaakler on selle Sinu jaoks lihtsamaks teinud kahe ankeedi abil: „Mida küsida automüüjale helistades?“ ja „Mida auto visuaalsel kontrollil vaadata?“ . Saad need alla laadida siit: www.automaakler.ee/kuidas-osta-kasutatud-autot.

Mõistlikke oste soovides!
Autolevi meeskond

 

Hakka oma autoga raha teenima Vaata autosid sinu piirkonnas

Autolevi on lihtne ja usaldusväärne rendikeskkond autoomanikele ja rentijatele.

Alusta juba täna:

Otsingu teostamiseks on vajalik märkida asukoht!

Saan aru ×