Eesti parimad kohad, mida külastada sügisel

eesti parimad kohad

Sügis on täies hiilguses! Võta sügisilust viimast ja kasuta võimalust, et teha üks keha ja meelt virgutav väljasõit loodusesse. Kui aktiivsemalt reisitakse ikka suvekuudel, siis tegelikult leidub hulganisti kohti, mis on kõige kaunimad just sügisevärvides. Valisime hoolikalt igast Eesti nurgast kokku 5 parimat kohta, mida sel sügisel kindlasti külastada. Vaata siit autosid sinu piirkonnas, pane end soojalt riidesse ja asu teele!

1. Kreenholmi tekstiilivabrik

Väljasõit ei pea olema pikk, kallis ega kauge maa taha, piisab kas või ühest suurepärasest päevast, et tunda esmaspäeval, et nädalavahetus läks korda. Kreenholmi tekstiilivabriku kompleksi kohta öeldakse ikka, et seda on kõige parem külastada sügisel – esiteks on turistidehordid hooajast välisel ajal vähemaks jäänud ning lihtsam on ekskursiooni aega saada. Teiseks on võimsad telliskivihooned, mis kümnete meetrite kaupa kõrguvad, värviliste lehtede ja kauni sügispäikese paistel eriti võluvad.

 Lisainfo Kreenholmi giidituuride kohta leiad Narva muuseumi kodulehel.
eesti parimad kohad

Peale Kreenholmi on Narvas veel mitmeid paiku, mida külastada, kindlasti jaluta ümber linnuse, piilu üle silla Jaanilinna poole ning põika läbi mõnest ehedast Narva kohvikust või pubist. Kes mere äärde igatseb, siis Narvast 14 km kaugusel on imekaunis Narva-Jõesuu rand.

2. Viivikonna kummituslinn

viivikonna autolevi eesti

Viivikonna on teine fantastiline koht Ida-Virumaal. Tegemist on ilmselt Eesti kõige kuulsama kummituslinnaga. Kunagisest kaevanduslinnast on inimesed lahkunud, kuid majad linnatänavatel on endiselt alles. Viivikonna külastamine annab hea ülevaate sellest, mis juhtub siis, kui inimesed jätavad mõne tihedalt asustatud paiga maha. Loodus on linnas teinud oma töö ning näeme, kuidas hääbuv urbaniseeritud pind ning floora ja fauna ilma inimeste sekkumiseta koos eksisteerivad. 

Kel jaksu rohkem ringi uidata, siis Viivikonna lähedal paikneb ka võrratu Puhatu soo, kus on võimalik pärast kummituslinna külastamist minna üleni looduse rüppe. Puhatu soo on üks Eesti viimaseid säilinud siirdesoo alasid, mille eripäraks on see, et ala koosneb tegelikult mitmekümnest väikesemast soost. Puhatu sooaladelt leiate kauni Poruni ürgmetsa ning näete haruldasi looduskaitse all olevaid taimi, mida mujal praktiliselt ei leidu.

3. Ungru loss

ungru loss autolevi eesti

Et argielust põgeneda ja midagi uut kogeda, siis pole midagi toredamat, kui minna avastama mõnda muinasjutulist lossi või mõisat. Veel sadakond aastat tagasi oli Eestis üle 1200 mõisa.

Läänemaal Haapsalu-Rohuküla tee äärde jääv Ungru mõis, mida rahvasuus tuntakse hellitavalt lossi nime all, asutati 1523. aastal. Lossi iseloomustab keerukas põhiplaan ja arvukad baroksed voluutviilud.

Ungru loss on maanteelt kergesti ligipääsetav ning seni kuni see on veel kaunilt säilinud, pakub suurepärast võimalust teha fantastilisi, justkui muinasjutust pärit fotosid. Kui kõhud lähevad tühjaks, siis Haapsalu on vaid 6 km kaugusel ja isuäratava pizzad Kärmes Küülikus või maitsvad koogid Müüriääre kohvikus ootavad sind.

4. Sibulatee saunafestival

sibulatee autolevi saun eesti

Rääkides parimatest Eesti paikadest, mis külastamist väärivad, ei saa üle ega ümber Peipsi äärest. Lõuna-Eesti tõmbenumbri Sibulatee külastamise põhiaeg jääb suvesse, kui tuhanded huvilised väisavad Peipsi-äärseid külakesi, et soetada sibulaid või osaleda puhvetite päeval. Küll aga ei tea paljud, et üks Peipsi kalda külastamise tippsündmusi on ka oktoobris toimuv Saunafest Varnjas, mis peletab sügiserõskuse kontidest. Ja kel suvel jäid ka kõige kangemad mehed nutmaajavad Peipsi sibulad hankimata, siis ka need saab veel siin oktoobri lõpus endale kohalikest küladest kätte.

Saunamõnude nautimise väärikat tähistamist korraldab Varnjas Mesi tare. Esimene kord said soovijad ühest saunast teise hüpata 20. augustil. Mesi tare avab uksed nüüd taas 22. oktoobril ja ühe piletiga saab külastada kõiki saunasid – soome sauna, suitsusauna, kilesauna, kümblustünni ja saunapaati. Mesi tarega liituvad veel teisedki saunad külatänaval ning ka näiteks haagissaun. Sündmusest leiate rohkem infot Sibulatee kodulehel ja Facebookis

5. Valtu mõisa Puraviku tuuleveski

Valtu_mõisa_-Puraviku-_tuuleveski autolevi

Sügisel, mil keskmise linnaelaniku igapäevane marsuut kulgeb kontori ja supermarketi vahel, on tõeliselt vaheldusrikas sisse astuda Puraviku tuuleveski sepikotta Raplamaal Valtu külas. Hollandi tüüpi kuuekorruseline paekivist tuulik on ehitatud 1815. aastal. Vägeva tuuliku ruumides näed, kuidas musklis sepad annavad haamritele valu.

Saad oma käega proovida, kas jaksad sepahaamrit tõsta ning koos perega sepatöö saladusi avastada. Huvilistel on võimalik ka värskelt valminud sepiseid kaasa osta. Kõik sepised valmivad  tellimustööna kasutades vanu sepatöövõtteid või kaasaegseimaid võimalusi. Lisaks sepistele vermitakse ka tuulikus münte ning võimsa hoone kõrgusest saavad kõik kauneid maastikuvaateid imetleda.

Lähedal asuvas Arturi Trahteris võid hiljem mõnusalt keha kinnitada. Kui on soovi Raplamaal pikemalt peatuda, siis lähedal asuvad Kalevi turismitalu ja Luhtre talu pakuvad öömaja ning kohalike suveniiridega varustab Rapla kesklinnas asuv legendaarne käsitööpood Süstik.

Mõnusat avastamist!

Vaata autolevi autosid sinu piirkonnas

 

 

Autolevi on lihtne ja usaldusväärne rendikeskkond autoomanikele ja rentijatele.

Alusta juba täna:

Autolevi on Instagram
Jälgi meid »
×